Snad žádný obraz nebyl tolik prozkoumáván, jako slavná Mona Lisa od neméně slavného Leonarda da Vinci. Kdo ví, jestli malíř tuto ženu nenamalovat schválně tak záhadným způsobem, aby se lidé ještě po půl tisíciletí po jeho vzniku ptali na různé otázky. Jednou z otázek, které asi napadnou každého, kdo uvidí obraz zblízka je:

·        Proč Gioconda nemá obočí?

Vysvětlení by mohlo být zcela logické a jasné:

o   Prostě si ho vytrhala.

o   Vzhledem k tomu, že obraz vznikl začátkem šestnáctého století, je to nesmysl.

o   Dalším vysvětlením by mohlo být to, že prostě umělec chtěl, aby vynikla kolem očí hra světla a stínu.

o   To už zní celkem logicky.

o   Nebo, že by geniální umělec prostě jen zapomněl?

mona lisa malba

Dalším problémem je totožnost osoby, která je na obraze zvěčněna. Ani v tom není zcela (vlastně vůbec) jasno. Slavný portrét se přisuzoval mnoha ženám, které žily v té době ve Florencii. Jednou z dalších teorií bylo to, že se jedná o muže v ženské podobě. A to nejbláznivější vysvětlení? JE TO SÁM UMĚLEC.
focení mona lisy

Čím je obraz výjimečný

Žena je na obraze odvrácena od diváka, ale zároveň je natočená tak, aby ho pohledem sledovala. Divák má dojem, že dáma z obrazu odchází. Nejvíce diskutovaný je ale bezesporu úsměv Mony Lisy. Pokud se na ni podíváme jen letmo, žádný úsměv nezaregistrujeme. Člověk se na ni musí podívat lépe. Pak se koutky jakoby pohnou.

·        Právě její záhadný úsměv vede badatele k tomu, aby vymýšleli různá vysvětlení.

Někdy jsou docela logická a někdy na pokraji šíleností. Podle některých pozorných pozorovatelů trpěla tato žena ochrnutím obličejových svalů. Podle jiných poruchou štítné žlázy. Jeden japonský lékař si povšiml žlutého zabarvení v koutku levého oka. Z toho usoudil, že měla Gioconda krátce přes svým infarktem. Škoda, že o tom slavný malíř neví. Myslím, že by se dobře bavil. Prý měl smysl pro humor.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup