Máte doma bručouna? Čím je starší, tím více s ním je k nevydržení? Je popudlivý, nervózní, okřikuje vás a není s ním žádná domluva? Jakmile muž dovrší zpravidla 50 let věku a více, dochází k fyziologickým změnám, které sice pociťuje, ale nerozumí jim. Najednou už nemůže souložit kdy se mu zachce, libido se snižuje, postava nabývá větších rozměrů. Pokud muž nemá pravidelný pohyb a rád si dá pravidelně to pivko, sem tam nějakého panáčka a neomezuje se v jídle, začínají se objevovat tukové polštářky.
muži důchodci hrají karty
Nejvíce v oblasti břicha. To muži na sebevědomí nepřidá. Ale nejhorší jsou psychické projevy. Stárnoucí muži si většinou ani neumí přiznat, že se něco děje, že už nejsou takoví Jurové jako bývali a, nedej bože, takový odchod do starobního důchodu! To je pro některé muže nepřekonatelný problém. Proto pracují dále, i když pociťují obrovskou únavu. Tím, že nemají žádný vyhraněný zájem, najednou nevědí, co by v důchodu dělali? Neumí si to vůbec představit. A tím více nesnášejí dotazy okolí, jako například: „Nemáš už náhodou věk na starobní důchod? Proč pořád pracuješ, vždyť už jsi mohl být půl roku v důchodu? Já ti nerozumím, já mít důchod, tak si pískám. A ty pořád pracuješ. Proč?“
Proč? Protože přechod z aktivní činnosti do starobního důchodu je pro všechny – jak pro ženy, tak pro muže, obrovská změna. Někdo se na ni těší, ale jiní s odchodem do důchodu mají velký problém. Obzvláště muži. Pán tvorstva nebude najednou akční, nebude mít pravidelný denní režim, na jaký byl celý život zvyklý a svým způsobem mu vyhovoval, nebude řešit už žádný pracovní problém, nebude už debatovat s kolegy o věcech, kterým rozumí a za které si ho třeba kolegové považují. To najednou den ze dne zmizí. A doma ho čeká manželka, která mu dennodenně předhazuje, že už by si měl odpočinout a skončit v zaměstnání. Že už je unavený a léta přibývají. To ale muž slyšet nechce.
muž důchodce sedící na lavičce
Ženy, obrňte se trpělivostí a empatií a pokuste se vaše muže pochopit. Dávejte mu najevo, že si ho stále vážíte, že je pro vás stále tím mužem snů, jakým byl, když jste se seznámili. Muž potřebuje v těchto chvílích povzbudit. Věřte, že časem se všechno upraví.