o Pacienti si mohou stěžovat na nedostatek energie, vnitřní prázdnotu a vyčerpanost.
o Pokud vidí člověk příčinu svých problémů v sobě, reaguje převážně depresivně. Cítí se zničený nebo sklíčený, má všeho po krk, je zcela vyřízená, nemá náladu a klade si otázku, co se to sním děje.
o Všechno je jen reakce na zátěž, přetížení nebo na těžko řešitelné každodenní problémy. Pocity nicoty se střídají se smutnou náladou. Lidé pak prožívají den po dni, hodinu po hodině jako utrpení.
o Okolí je pro ně šedé a smutné, jejich existence nesmyslná a mohou dojít až do tzv. hluboké černé jámy.
osamělá dívka
 Deprese lze rozdělit na tři skupiny podle příznaků
1) Psychické příznaky (smutná nálada, neschopnost radovat se, překážky v myšlení, neschopnost rozhodovat, pokles iniciativy, strach, vnitřní prázdnota, beznaděj, myšlenky na ublížení si);
2) Psychosomatické příznaky (podnětové poruchy jako tělesný neklid, vnitřní pnutí, zemdlenost, vnitřní strnulost, psychická i fyzická blokáda);
3) fyzické příznaky (poruchy spánku a chuti k jídlu, poruchy funkce zažívacího traktu, bolesti hlavy, sevřené hrdlo, tlak na prsou, bolesti u srdce, poruchy libida a potence, návaly horka a zimnice).
muž na gauči
Jak pomoci
o Deprese se dá léčit farmakoterapeuticky.
o U depresí je možnou léčbou hledání smysluplnosti života a to je kvalitativně odlišná forma terapie.
Deprese a únava jdou ruku v ruce. 
o A také užší vztah k fyzické zátěži a tělesné námaze. Z takovéto fyzicky ovlivněné únavy je možno dostat se odpočinkem (krátkodobou relaxací), což je spojeno s depresemi.
o Únava fyzického zatížení je častokrát pociťována kladně, kdežto u deprese je to pocit skrze negativní. Únava z intelektuální práce je často spojována s radostí z toho, co se nám podařilo udělat.
o U depresí jde však o únavu, která je vždy něčím negativním, tíživým, těžkým, bezvýhledným. A je únava úzce spojována s pocitem selhání a marnosti.
Mezi duševními chorobami deprese zabírá první místo a nikdo před ní není ochráněn. Mnozí lidí nepřiznají, že se cítí sklíčení, takové pocity z falešného pojetí výkonnosti potlačují a pracují dále.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup