Kuchyně – nejčastější aplikace tohoto typu osvětlení je v kuchyních. Tam se uplatní buď jako svítidla stropní, nástěnná, případně zapuštěná do nábytku nad pracovní deskou. Velmi záleží na celkové dispozici a také stavebním materiálu, např. do sádrokartonových podhledů jsou ideální zapuštěné žárovky, do klasického zdiva se hodí spíše svítidla tzv. přisazená, která mohou být zároveň vhodným bytovým doplňkem. V kuchyni nad jídelním koutem většinou volíme světla výklopná, naopak nad pracovní deskou postačí pevná, ale odolná vůči vlhkosti, vodě, a především zabezpečená proti požáru. Ideální jsou reflektorové LED žárovky s externím napájením přes transformátor 24 V.
svítidla v jídelním koutu
Koupelna a toaleta – tam je nutné dbát na speciální kryt proti vodě, s vyšším stupněm IP, než v kuchyni. Do koupelen patří IP 68 a zároveň je nutné dodržet stanovené normativy pro instalaci svítidel ohledně vzdálenosti od vodního zdroje. Bezpečnost je zde na prvním místě, světla musí instalovat odborník s platným certifikátem a ten by měl dodržet odstup min. 60 cm od vnějšího okraje sprchového koutu, umyvadla či vany. Minimální výška světla v koupelnách je 190 cm od podlahové krytiny.
bodové osvětlení v kuchyni
Ložnice – v ložnici raději pomýšlejte na jiné řešení. Tam by mělo být centrální svítidlo pro případ občasného úklidu, kdy si potřebujete dobře posvítit, zvláště v zimě, ale pro udržení přijatelné poklidné atmosféry vhodné k ulehnutí a přípravě organismu do spánkové fáze raději zvolte velmi jemné a intimní osvětlení. Vhodné jsou například stmívatelné kompaktní zářivky nebo LED žárovky v lampičkách se stínítkem, anebo LED pásky, které rozmístíte podél nábytku, okenních parapetů, výklenků a květinových stolků a polic. V ložnici obstojí pouze nenápadné řešení, které není příliš kontrastní. Opatrně si počínejte také v dětském pokoji, tam se bodovky hodí spíše do pracovního koutu s psacím stolem, ale nikoli v blízkosti lůžka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup