Jedním z velmi diskutovaných témat jsou v současnosti stále rostoucí ceny energií. To vede lidi k tomu, aby hledali způsoby, jak mohou co nejvíce ušetřit. Jistě, je zde možnost jako omezení používání elektrických spotřebičů a svícení, avšak buďme realističtí – v porovnání s tím, jak ceny rostou, tato opatření až tak velký vliv mít nebudou. Proto je potřeba hledat jinou cestu.

Pro mnoho lidí se jí stávají solární elektrárny, například fotovoltaika Plzeň Sunus. Koneckonců, zde stačí koupit pouze solární panely, akumulátor a kabely a můžeme mít elektřinu zadarmo, navíc ještě s tím benefitem, že tak pomáháme přírodě. Zdálo by se tedy, že se jedná o ideální řešení. Tak tomu ovšem není.

menší solární panel

V první řadě je nutné si uvědomit, že ony panely, pokud mají být skutečně kvalitní, nejsou zrovna levnou záležitostí. Zvláště pokud jich chceme koupit tolik, aby pokryly veškerou naši spotřebu. Zde bez nadsázky mluvíme ve stotisícových částkách, a to nejsou peníze, které by měl každý z nás k dispozici.

S tím samozřejmě souvisí i návratnost. Za jak dlouho můžeme čekat, že e nám náklady, které jsme do toho vložili, plně vrátí? Bude to dříve, než skončí životnost solárních panelů, které jsme koupili? Zde samozřejmě záleží na tom, jak velký máme prostor a jaká je naše spotřeba elektřiny. Nicméně to vše lze poměrně jednoduše vypočítat.

solární panely na střeše

Dále je zde otázka, zda skutečně můžeme pokrýt opravdu veškerou naši spotřebu. Jistě, během jasných letních dnů to u většiny z nás nebude až takový problém. Jiná situace však nastává v zimě, kdy je často zataženo a doba, kdy Slunce svítí, je mnohem kratší. Je velmi pravděpodobné, že i když budeme mít kvalitní baterii, své potřeby zkrátka tímto způsobem pokrýt nedokážeme.

Proto je dobré se do solárních panelů příliš nehrnout. Jistě, v některých případech mohou skutečně být dobrým řešením, avšak těch je skutečně velmi málo. Rozhodně se tedy vyplatí si předem vše dobře propočítat, abychom nakonec nesplakali nad výdělkem.